Jeśli dziś 25 rocznica filmu La Haine to Plash ma coś na tę okazję

DJ Plash nie zwalnia tempa. Już za chwilę premiera jego hołdu złożonego grupie A Tribe Called Quest, a dziś wleciał teledysk w którym oddaje respekt dla filmu Mathieu Kassovitza – „La Haine” (w Polsce znany pod tytułem „Nienawiść”).

„Rozebrałem kawałek Dj’a Cut Killera – Nique La Police i odtworzyłem go po swojemu w oparciu o te same sample ale swoje bębny inny aranż, więcej scratchy oraz motywy z filmu! Wszystko zagrałem i złożyłem od nowa” – objaśnia autor całego zamieszania.

Plash wypowiada się również jednoznacznie co do funkcjonowania służb policyjnych.

„Działania policji są od wielu lat niezmienne… sam przekonałem się o tym wielokrotnie ale teraz w połączeniu z obecną „władzą” zaczyna rosnąć to w to co już kiedyś mieliśmy w tym kraju.. Takiego powrotu nie chcemy, tak samo jak nie chcemy wykorzystywania munduru do przemocy i pogardy wobec drugiego człowieka” – podkreśla zasłużony dj.

Video powstało tradycyjnie przy współpracy Quality Films. W niektórych scenach widzimy breakingowe move’sy BBoya ChuChu z Polskee’ego Flavouru oraz Funky Masons.

Film opowiada historię mniejszości etnicznych zamieszkujących przedmieścia Paryża. Akcja filmu dzieje się tuż po autentycznych zamieszkach z policją, w których ciężko ranny zostaje jeden z mieszkańców.

„Nienawiść” to jeden z najważniejszych francuskich filmów dekady, laureat festiwalu w Cannes za reżyserię Mathieu Kassowitza i trzech Cesarów, w tym dla filmu roku. Wyróżnia go oryginalność stylu, paradokumentalna maniera (nieznani – wówczas – aktorzy, dynamiczne, czarno-białe zdjęcia i ostry montaż), a przede wszystkim odwaga zmierzenia się z palącym problemem społecznego odrzucenia, dotykającym zwłaszcza młodych reprezentantów mniejszości etnicznych i religijnych.

Istotnym elementem fabuły jest wskazanie źródła niepokojów społecznych w brutalności i braku tolerancji policji, reprezentującej państwo, co uznano za istotne złamanie medialnego tabu.Komentarze