„Światła miasta” Grammatika kończą dziś 20 lat

Historia zespołu sięga roku 1997 kiedy to z inicjatywy raperów Eldoki i Jotuze powstaje Grammatik i już od samego początku wpisuje się w nurt zaangażowanego, refleksyjnego rapu. 

Pierwsze nagrania Grammatików ukazały się na składance Enigma 0-22, zdobywając tym samym lokalny rozgłos. Po nagraniu epki w całości wyprodukowanej przez Noona, zespół dostrzeżony został przez wrocławski label Blend Records, który wznowił materiał w rozszerzonej formie pod tytułem „EP+”. 

W 2000 przyszedł czas na wydanie longplaya „Światła miasta”. Przy wsparciu Asha z konińskiej grupy TrzyStyle i Dj’a Romka, gościnnym udziałem Fisza, Pezeta, składu Fenomen i Eisa. Ponownie za produkcję odpowiedzialny był Noon.

Materiał promowały single „Friko” i „Nie ma skróconych dróg”, do których zostały nakręcone teledyski. 

Należy przyznać, że jak na tamte czasy album był niesamowitą mieszanką przemyślanych tekstów wspomnianych raperów oraz podkładów Noona okraszonych samplami z jazzu i klasyków polskiej muzyki rozrywkowej. 

Ciekawostką jest fakt, że wydawnictwo Noona Nowe Nagrania przygotowało winylową reedycję albumu. Limitowana edycja Grammatik „Światła miasta” rozeszła się w przedsprzedaży. Jest częścią cyklu 33 Obroty, będącego serią wznowień albumów hip-hopowych wyprodukowanych przez Noona w Studiu 33 Obroty. Kolejnym krążkiem serii jest album Pezet/Noon – „Muzyka klasyczna”.Komentarze