Polka w filmie dokumentalnym o Litefeet

Magdalena „Kmochu” Kmoch z wrocławskiej ekipy Fam Affair, wzięła udział w „Level Up” traktującym o tancerzach Litefeet. Film już zbiera nagrody na międzynarodowych festiwalach. Autorem obrazu jest Stephane Benini. Magda uczestniczyła na planie zdjęciowym w Paryżu. Jak wyglądała jej przygoda przy tym projekcie dowiecie się z tego artykułu.

Stephane Benini, do którego należy projekcja filmu, w latach 2015-2019 podróżował w celu znalezienia tancerzy Litefeet. Styl ten jest bardzo znany z faktu, że tancerze Litefeet występują w nowojorskim metrze. W celu realizacji filmu Stephane poleciał do Nowego Jorku, żeby nagrać ekipę W.A.F.F.L.E, która jest najbardziej znana właśnie z pokazów w metrze.

Następnie Benini udał się do Japonii, gdzie Jumi Lite (CEO of Litefeet Nation Japan) udzielił mu wywiadu. Japonia jest pierwszym krajem spoza USA, w którym litefeet zaczął się rozpowszechniać. Później ten styl dotarł do Europy. Z pewnością można powiedzieć, że dwoma głównymi liderami litefeet w Europie jest Kieran/ King K z UK i Bushido z Francji, którzy zaczęli organizować pierwsze litefeetowe wydarzenia w Europie.

Bushido pomagał przy organizacji Juste Debout i razem z Bruce’m zaprosili Cozie’go do poprowadzenia warsztatów podczas Juste Debout. Średnio 3 razy do roku zdarza się, że ktoś z Nowego Jorku przylatuje do Europy poprowadzić warsztaty z litefeet przy tak dużym evencie.

 

„Osobiście poleciałam do Paryża tylko z tego względu – żeby pójść na warsztaty do Coziego i zobaczyć się z moimi liefeetowymi znajomymi” – wspomina tancerka. O samym projekcie dowiedziała się na miejscu. Tancerze z Litefeet Nation France zadbali o to, żeby każdy z reprezentantów LFN (litefeet nation) innych państw Europy byli uwzględnieni w filmie.

W rzeczywistości nie było żadnego ustalonego planu filmowego. „Mieliśmy wybrane miejscówki, w których wiedzieliśmy, że będziemy nagrywać. Tak naprawdę Stephane nagrywał nas jak po prostu tańczyliśmy i wymienialiśmy się w cypherach vibe i energia była niesamowita, bo dosłownie tańczyliśmy cały dzień zmieniając tylko miejsca w Paryżu” – opowiada wrocławianka.

„W dzień finałów JD zebraliśmy się wcześniej, gdzie każdy z nas udzielił krótkiego wywiadu na temat czym jest i co znaczy dla nas litefeet. Dodatkowo zrobiliśmy też wtedy sesję zdjęciową z Fred’em Wolf” – relacjonuje Kmochu.

Film pokazuje jak na przestrzeni kilku lat litefeet rozrosło się na skalę światową. Sam Chrybaby wspomina w filmie, że był okres, kiedy ludzie śmiali się w Nowym Jorku, że ktoś jeszcze tańczy litefeet. Także fakt, że ten styl przetrwał i rozrósł się do takiej skali, jest czymś wspaniałym.

Stephane skończył film na początku lata 2019. Wystawił go na kilku festiwalach i odniósł wiele sukcesów, m.in: Best Music Video Las Vegas Première Film Festival, Best Dance video Los Angeles Film Festival.

W filmie możemy zobaczyć tancerzy z NYC, Japonii, Hiszpanii, UK, Francji, Rumunii, Estonii, Szwajcarii i Polski, którzy reprezentują LFN w swoich państwach

Kmochu, fot. Gniewko Głogowski

Kmochu street styles tańczy już 9 lat. Mieszka we Wrocławiu i reprezentuje ekipę Fam Affair. Miłością do litefeet’ów zaraziła ją Marta Mościcka, która pokazała jej ten styl w 2013 r. Rok później poleciała do Nowego Jorku, gdzie po powrocie opowiedziała o takich tancerzach jak m.in. K Slic – Keenen Thomas, E Solo – Elijah Soto i Richie RichMalcolm Fraser z ekipy Team Rocket.

„Od tamtej pory bardzo śledziłam ich poczynania taneczne oraz przekopywałam YouTube w celu poszukiwania innych tancerzy litefeetowych” – zaznacza Kmochu.

„Z Keenenem i Richiem miałam kontakt na Facebook’u od 2014r., lecz poznałam ich na żywo dopiero w 2017, kiedy po raz pierwszy poleciałam do Nowgo Jorku. W tamte wakacje poznałam również Coziego, u którego boku zobaczyłam prawdziwą kulturę litefeet. Chrybaby pokazał mi sesje litefeetowe na Harlemie, chodziłam też na jego zajęcia w EXPG Studio”.

Pod koniec pobytu w Stanach, Chrybaby przyjął Polkę do Litefeet Nation. „Od tamtej pory utrzymywałam z nimi wszystkimi kontakt. W 2018 r. spędziłam 5 miesięcy w Nowym Jorku i regularnie trenowałam na sesjach litefeetowych. W sierpniu odbyły się zawody „International Litefeet Championships”, na które przyleciało wielu tancerzy litefeet z całego świata. Wtedy poznałam ludzi z LFN m.in. Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Japonii” – wymienia tancerka.

Tancerze spędzali razem dużo czasu. Nawiązały się przyjacielskie więzi. Kolejnym razem, kiedy Magda miała okazję spotkać się z litefeetową rodziną, był już Paryż w 2019. „Jako LFN Europe staramy się widywać 2-3 razy do roku. Nie jest to łatwe ze względu na to, że każdy żyje w innym państwie. Na szczęście w Europie jest coraz więcej eventów litefeetowych, przy okazji których się spotykamy (np. Litefest w Londynie lub Litefeet Nation Europe Battle w Paryżu)”.

LFN dba o to, żeby sprowadzać do Europy nauczycieli prosto z Nowego Jorku, którzy przekażą swoją wiedzę. W lutym są dwa wydarzenia w Polsce, na które zostali zaproszeni tancerze z LFN z Europy. Art of Popping organizuje kolejną edycję Freestyle is the Key, na które została zaproszona Kaka z Czech, żeby poprowadzić warsztaty litefeetowe. Z kolei Piotrek Pi zaprosił Kierana, który przyjedzie do Poznania w lutym.

18-19 kwietnia do Polski przyleci sam Chrybaby Cozie na GET YOUR LITEFEET ON! we Wrocławiu.



Komentarze