BGirl India oraz BBoy Victor wygrywają światowy finał Red Bull BC One

W Nowym Jorku poznaliśmy nowych mistrzów breakingu. Najlepsi okazali się BGirl India oraz BBoy Victor. O mistrzowski pas walczyli też Polacy: BGirl Paulina oraz BBoy Wigor, a show uświetniły legendy nowojorskiej sceny hip-hop. Retransmisję z wydarzenia z polskim komentarzem można oglądać na www.redbull.pl/bcone.

To była naprawdę emocjonująca noc. W niedzielę, tuż po północy czasu polskiego, w Nowym Jorku, a więc kolebce hip-hopu, wystartował światowy finał zawodów breakingowych 1 vs 1 – Red Bull BC One. Zmierzyło się w nim 16 najlepszych b-boys z całego świata i tyle samo bgirls. Wśród nich pojawili się reprezentanci naszego kraju: pochodząca z Wrocławia BGirl Paulina i Krakowianin BBoy Wigor, którzy najpierw wygrali krajowy przystanek turnieju, a dwa dni przed ścisłym finałem wywalczyli awans do niego podczas Last Chance Cypher, gdzie pokonali kilkudziesięciu krajowych zwycięzców z różnych części świata. Szczęścia zabrakło im jednak podczas finału, bo odpadli już w walce o ćwierćfinał.


Wielkim zaskoczeniem była za to, pochodząca z Holandii, 16-letnia BGirl India. To najmłodsza zwyciężczyni w historii turnieju. W finałowej walce pokonała mistrzynię z ubiegłego roku – Logistx.

BGirl India fot. Little Shao

Z kolei pochodzący z USA BBoy Victor po pas sięgnął po raz drugi (pierwszy tytuł wywalczył w 2015 roku).

– Jestem bardzo szczęśliwy, to jest jak sen. Nie mogę uwierzyć, że udało mi się znów siegnąć po zwycięstwo. Dziękuję mojej rodzinie, bliskim i przyjaciołom, którzy mnie wspierali. – mówił zaraz po odebraniu mistrzowskiego pasa.

Ważnym elementem tegorocznej edycji było jej tło. Nowy Jork to kolebka breakingu i hip-hopu o czym nie zapomniano podczas tegorocznego światowego finału. Wśród gości specjalnych nie zabrakło legendarnego tancerza – Alien Nessa, a samo show uświetnił występ legendy rapu – Rakima.


Retransmisję z wydarzenia z polskim komentarzem w wykonaniu Rademeneza i BBoya Zielaka można obejrzeć na stronie www.redbull.pl/bcone.

BGirl Paulina fot. Little Shao

Nasi reprezentanci przedostali się do wielkiego finału z Last Chance Cypher. Już sam ten fakt świadczy o tym w jakiej formie są obecnie Polacy. Zarówno Paulina jak i Wigor zostawili serce na scenie i oba występy były bardzo zacięte. Paulina przegrała o włos z BGirl Kimie z Francji stosunkiem głosów 3:2.

Podobnie Wigor. On również zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie swoim dynamicznym stylem. W starciu z 23-letnim Japończykiem Yu-kim wypadł przyzwoicie, niemniej jednak to Yu-kiego sędziowie widzieli w następnej rundzie.

BBoy Wigor fot. Little Shao

Red Bull BC One to największe i najbardziej prestiżowe zawody breakingowe 1 vs 1 na świecie. Co roku tysiące tancerzy walczą o możliwość wystąpienia w globalnym finale.
Od 2004 roku odbyło się już 18 światowych finałów w największych miastach na całym świecie.

Rywalizacja w ramach Red Bull BC One obejmuje ponad 60 imprez i aktywacji przeprowadzanych w ponad 30 krajach. Dla krajów bez tego typu wydarzeń przygotowano zawody w formacie online – Red Bull BC One E-Battle, dzięki którym każda osoba podłączona do Internetu, w dowolnym miejscu na świecie, ma szansę zostać kolejnym krajowym mistrzem.


Red Bull BC One pod swoimi skrzydłami ma także jedną z najlepszych ekip breakingowych świata, Red Bull BC One All Stars.Komentarze