DJ Plash i BBoy Wigor oprowadzają po Nowej Hucie

Krakowska Nowa Huta to jeden z ważniejszych punktów na breakingowej mapie Polski. Z okazji zbliżającego się Red Bull BC One Camp, który w tym roku odbędzie się w tym miejscu, jej reprezentant Dj Plash oraz BBoy Wigor oprowadzają po tanecznych zakątkach dzielnicy. 

Na przełomie milenium w krakowskiej Nowej Hucie rodził się Breaking. Jedną z osób odkrywających wówczas ten taniec był Dj Plash, legenda krakowskiej i ogólnopolskiej sceny. BBoy, DJ i producent, do którego muzyki tańczą najlepsi zawodnicy na świecie. Ma w swoim dorobku kilka muzycznych wydawnictw i przejechaną sporą część świata z muzyką na breakingowe bitwy. W ubiegłym roku zagrał podczas Światowych Finałów Red Bull BC One w Gdańsku. W tym stanie za gramofonami podczas Red Bull BC One Camp (13-15 maja) w nowohuckim Teatrze Łaźnia Nowa. 

Marcin w 1996 roku zaczął malować graffiti, chwile później w jego życiu pojawił się breaking.

– W Krakowie, w Nowej Hucie było o tyle ciężko, że nie było nikogo innego przed nami. Musieliśmy sami szukać ruchów, sami szukać materiałów. Tańczyliśmy na asfalcie, na klatkach schodowych, tańczyliśmy wszędzie, gdzie się dało – mówi w materiale, wspominając miejsca, gdzie rozpoczynała się nowohucka historia breakingu.

Wśród tych miejsc znalazło się m.in. Nowohuckie Centrum Kultury, boisko na osiedlu Centrum C czy Plac Centralny.

Dj Plash oprowadza po punktach na mapie Nowej Huty w towarzystwie tancerza młodego pokolenia – BBoya Wigora, z którym wspólnie przywracają klimat pierwszych breakingowych spotkań tańcząc i jeżdżąc na deskorolce.

Historia opowiadana przez nich zatacza koło, gdyż w tym roku to właśnie przestrzeń Nowej Huty, a dokładnie Teatr Łaźnia Nowa, w dniach od 13 do 15 maja będzie przestrzenią dla odbywającego się tam Red Bull BC One Camp Poland.

Wydarzenie bogate jest w warsztaty i taneczne bitwy. W programie są m.in. zajęcia z takich stylów jak Hip-Hop, Breaking, Popping czy Choreo Hip-Hop. Poprowadzą je doświadczeni tancerze z całego świata, w tym BGirl San Andrea (warsztaty Breaking) czy znana z tanecznych show telewizyjnych i występów u boku Jennifer Lopez – Klaudia Antos (Hip-Hop Choreo). Pełen program oraz zapisy na poszczególne warsztaty dostępne są na stronie redbull.pl/bcone.

Tegoroczną nowością będzie też strefa Body&Mind z warsztatami Jogi, Movementu i Mobility.

Obok części warsztatowej, nie zabraknie tanecznej rywalizacji. Tancerze zmierzą się między innymi w Experimental Battle, czyli pojedynku w rytm muzyki granej na żywo i Regional Battle – tanecznej bitwy między reprezentantami różnych części Polski.

W ramach wydarzenia dobędzie się też ogólnopolski finał w breakingu 1 vs 1 – Red Bull BC One Cypher Poland. Jego zwycięzcy: bboy i bgirl, którzy okażą się najlepsi, pojadą reprezentować nasz kraj na światowy finał do Nowego Jorku.

Pełen harmonogram wydarzenia, formularz z zapisami na warsztaty, a także szczegółowe informacje o bezpłatnych wejściówkach i biletach dostępne są na stronie redbull.pl/bcone.


Komentarze