hip hop kemp
mobilizacja.pl na youtube.com mobilizacja.pl na facebook.com

 

recenzje

KęKę - “Takie Rzeczy”

KęKę
“Takie Rzeczy”
Prosto, 2013

Myślę, że KęKę wyrósł w umysłach wielu słuchaczy znikąd i szturmem zgarnął niemałe grono odbiorców. Dziś mamy przyjemność przedstawić jego debiutancki album „Takie Rzeczy”, który jest jednocześnie jednym z najciekawszych materiałów, które dane było mi usłyszeć w tym roku.


W trakcie słuchania „Takie rzeczy” oraz śledząc fanpage Kę na myśl przychodzi mi określenie „swój chłop”.  Ten gość jest dla mnie jednym z niewielu artystów, o których z czystym sumieniem można powiedzieć, że są odarci z wszelkiego pozoranctwa.
Występ w kawałku „Prosto z frontu” przyniósł mu niemały skok zasłużonej popularności. Mimo sporej obsady wspomnianego kawałka to właśnie Piotr jest jednym z najbardziej rzucających się w ucho raperów, a jego wers „w życiu trochę zarobiłem, gdzie to hurwa poszło” został na pewno dobrze zapamiętany przez wielu słuchaczy. Tak samo sprawa ma się z rodzinnym miastem artysty czyli Radomiem, który dzięki niemu rozświetliło się mocniej na rapowej mapie Polski.

Na debiutancki materiał KęKę składają się zarówno starsze tracki, które większość z Was pewnie miała już okazję sprawdzić jak i nowe kawałki, w których odczujemy progres. Mimo przeskoku między „starym”, a „nowym” album jest spójny i nie mógłby obejść się bez numerów takich jak „Iskra”, czy „Jeden kraj”.

Jeden z popularniejszych utworów „Nie wiedziałaś” jest „arcybujającym” sztosem, w którym nie ma co gadać artysta leci wyśmienicie i prezentuje nam intrygujący tekst, który nie wpisuje się w ramy liryczne innych raperów.

Nie trudno wywnioskować, że mamy do czynienia z doświadczonym życiowo człowiekiem i cieszy mnie, że to akurat on dostał szansę by trafić do większej ilości zainteresowanych.
KęKę często podkreśla związek ze swoim rodzinnymi stronami („Zostaję”) oraz wkłada w teksty motywy patriotyczne („Jeden kraj”).

Podczas przygody z krążkiem radomski raper pokaże nam, że „życie to nie rurki z kremem”, ale również zadba o  przekazanie nam dobrego vibe’u w wcześniej już wspomnianym kawałku „Nie wiedziałaś”, czy  singlu „Trasa (BraKaKa”). Singlowe „Nigdy dość” wywołuje ciarki, a wers „jak mam być szczery to nagram, jak nieszczerym to jebać” pokazuje sedno klimatu w jaki ubrana jest twórczość artysty. Na debiutanckim krążku nie usłyszymy gości, lecz sam gospodarz sprawnie zapełnił album dzięki czemu żadna track nie woła o gościnną zwrotkę.

Wersy w stylu „obiad zamówiony w budzie z dobrym polskim papu/ żurek z razowym, na drugie klopsów garnuch/ powoli wcinam, obcinam piękne lalki/blisko liceum hurwa każda kojarzy i patrzy” urzekają naturalnością , prostotą i są esencją zwrotek, które serwuje nam Piotr. Ostatnim kawałkiem jaki usłyszymy na albumie to pożegnalne „Dziękuję”, które składa się z sentymentalnych zwrotek i refrenu, który jak sądzę będzie bangerem na koncertach.

Technicznie KęKę czasem szwankuje w kwestii doboru rymów, ale tak naprawdę technika w tym przypadku schodzi na drugi plan, całość wynagradza nam wszechobecna szczerość i ciekawe składanie tekstów. Materiału po prostu słucha się bardzo dobrze, choć jest klasycznym krążkiem to nie sposób nie stwierdzić, że różni się od reszty trueschoolowych albumów.

Warstwa muzyczna albumu jest utrzymana w klasycznej formie, choć wdziera się tu odrobina nowoczesności  w postaci bitu w kawałku „Z boku”, który jest crunkowym utworem z ciekawym refrenem. Czarny w „Zostaję” zaprezentował ładny sztos, a sam gospodarz radzi sobie z każdym podkładem prezentowanym na materiale.

Jak dla mnie album „Takie Rzeczy” jest mocnym kandydatem do otrzymania tytułu płyty roku. Ja trzymam kciuki i gorąco polecam Wam odsłuch tego prostego, a zarazem oryginalnego materiału.

Mateusz Kobi Kołbuc


Komentarze użytkowników (7)
1/3wybierz podstronę:  1 2 3 z 3 
dawid, 2013-11-13 18:10:15

Mobilizacja jak zwykle na poziomie- tak trzymać patronat tej płyty strzał w 10nę!

huurwa, 2013-11-13 13:54:05

Kę 5

wdn, 2013-11-13 13:41:16

kękę props

1/3wybierz podstronę:  1 2 3 z 3 


Dodaj swój komentarz:
autor komentarza
treść:

Pozostało znaków:   Napisałeś znaków:
kod z obrazka*
© Tworzenie stron Toruń
hip hop kemp, rap, ostry, wywiad, małpa, pezet, polski rap, molesta, beatbox, hip-hop, bboing, bboy, recenzja