hip hop kemp
mobilizacja.pl na youtube.com mobilizacja.pl na facebook.com

 

rozmowy

Teraz albo nigdy – rozmowa z Ensą

Teraz albo nigdy
Rozmowa z Ensą

Rozmowa: Mateusz Kołbuc


Tym razem bierzemy na tapetę debiutanta rodem z Żagania. Ensa do niedawna znany jako Answer MC wydał niedawno swoją solową płytę „Zła Odpowiedź”, której recenzję możecie przeczytać od wczoraj na Mobilizacji. Przy okazji tej premiery przepytaliśmy Ensa'era, abyście choć trochę poznali tego dobrze rokującego rapera.

  

Pierwsze pytanie dość szablonowe, ale bardzo ważne na początek, mianowicie skąd wziął się u Ciebie pomysł na rap?

W moim domu zawsze była pełna chata młodzieży; rodzeństwa i kuzynostwa, z którego to ja byłem najmłodszy, tak więc siłą rzeczy byłem tak jakby skazany na słuchanie tego, co było puszczane w domu. Na szczęście (mam nadzieję) wiele z tych utworów było może nie stricte rapowych, ale ocierało się o nawijki. Przeżywałem bum takich zespołów jak Tic Tac Toe czy East 17, co naturalnie poprowadziło mnie do sięgania co raz głębiej do tego typu klimatów. Film „Miłość w rytmie rap”, w którym zagrał Vanilla Ice, zrobił na mnie duże wrażenie, pierwszy raz obejrzałem go mając cztery może pięć lat. Imponowała mi jego charyzma i ta cała kolorowa otoczka wokół jego występów w filmie. Hip-hop w ogóle wówczas był o wiele bardziej kolorową subkulturą. Programy typu MTV czy Viva nie stroniły od emisji teledysków takich geniuszy jak The Fugees, Cypress Hill, Gang Starr czy Eminem. Gdy pierwszy raz zobaczyłem teledysk do „My Name Is” zwariowałem. Pomyślałem, że też chciałbym kiedyś być taki jak ten koleś z blond włosami, w którego klipach jest tyle szydery i zabawnych sytuacji. Musiałem mieć jego kasetę! W którejś klasie podstawówki wraz z Rowlfem i Rumakiem (członkami mojej ekipy) wystąpiliśmy nawet w przedstawieniu Mini Playback Show naśladując D12 w kawałku „Fight Music”- ja oczywiście musiałem „być” Eminemem. Pierwsze teksty, koniec podstawówki, gimnazjum, moje towarzystwo również jarające się rapem- nie mogło być inaczej, rap towarzyszył mi codziennie i nadal tak jest


Powiedz jak było z tą zmianą ksywki bo wcześniej byłeś znany w środowisku jako Aswer MC, a teraz wydałeś materiał pod szyldem Ensa.

Pseudonim urodził się w gimnazjum, kiedy to po prostu szukałem pomysłu na fajny tag, a że byłem dość wygadanym i pyskatym dzieciakiem i wielokrotnie mi powtarzano, że na wszystko mam zuchwałe odpowiedzi, to słowo Answer automatycznie wpadło mi do głowy, gdy mazałem okładkę, któregoś z zeszytów. Zmiana pisowni na Ensa wynikła z chęci zminimalizowania amerykanizacji pseudonimu. Sens został zachowany, natomiast dałem sobie spokój ze zbędną napinką w tym kontekście. „Zła Odpowiedź” jest moim pierwszym poważniejszym projektem, więc pomyślałem, że to najlepszy moment by to zrobić. Teraz albo nigdy.

 

Jesteś zadowolony z materiału? Na płycie słyszymy takich gości jak Zioło czy Duże Pe, powiedz dlaczego akurat oni.

Całe życie wymagam od siebie bardzo wiele, czasem chyba nawet więcej niż mogę zdziałać na obecną chwilę. Jest więc kilka rzeczy, które drażnią mnie na tym LP, ale zmieniałem to tyle razy, że doszedłem do wniosku, że jak tak dalej pójdzie to albo wyrzucę te płytę do śmieci, albo wydam ją za kolejne 2 lata - prawda bowiem jest taka, że album spokojnie mógł wyjść pod koniec 2010 roku, a nie na początku 2012. Składało się na to lenistwo, sprawy prywatne, które czasem hamowały mnie całkowicie od jakiejkolwiek twórczości na długie miesiące, czekanie na pracę innych i różne inne rzeczy. Ogólny rachunek szacuję jednak na plus. Te najstarsze tracki udało nam się odświeżyć do granic naszych możliwości, inne odrzuciliśmy, do jeszcze innych dopasowaliśmy featy i jest ok. Sądzę, że nigdy nie będę musiał wstydzić się tej pozycji. Zioło to mój przyjaciel, w wielu sprawach nadajemy na tych samych falach, znamy się od przedszkola, jest cenionym MC i producentem, członkiem Manifestu ’80 więc nie mogło nie dojść do współpracy. Co do Duże Pe to przez wiele lat był dla mnie wzorem, odkąd zobaczyłem go na WBW 2004 postanowiłem sprawdzać każde wydawnictwo wychodzące od niego. Nigdy nie sądziłem, że będę miał okazję nagrać z kimś kogo tak bardzo szanuję i wspieram, tym bardziej, że gdy zacząłem temat, Marcin wspomniał, żebym na wiele nie liczył, bo nie ma w zwyczaju nagrywać z kimś „przez Internet”, z kimś, kogo nie zna i materiał musiałby mu naprawdę przypasować. Udało się, a ja jestem dumny.

Czy kawałek „Minimalizm”, a właściwie jego bit został użyty z zamiłowania do dubstepu czy dlatego by iść w kierunku raperów, którzy chcą przerwać pewne schematy w rapie?

Nie ograniczam się, lubię dubstep, jak i wiele innych gatunków muzycznych, ale nie ma mowy o jakimś wplataniu go w rap na szerszą skalę. Producent „Złej Odpowiedzi” Rowlf The Dawg, po prostu zmiażdżył nas tym bitem i musiałem dosypać do tego wersy, podobnie jak Zioło, który na maksa zajarał się podkładem.

W „Lepszych dniach” słyszymy Klaudię Skrzypczak, powiedz coś o tej współpracy.

Klaudia Skrzypczak to utalentowana młoda wokalistka z Żagania, której czasami zdarza się nagrać numer w naszym studio. Z zadowoleniem mogę powiedzieć, że w naszym mieście jest kilka dziewczyn z naprawdę mocnym głosem i podwalinami pod to, by kiedyś wypłynąć na szersze wody. Nie odczuwam potrzeby sięgania dalej, skoro takie talenty mam na wyciągnięcie ręki. Poprosiłem o lekkie podkolorowanie refrenu, na co Klaudia chętnie przystała i tyle.

Planujesz jeszcze jakieś teledyski do któregoś z tracków z tej płyty?

Co do klipu, to tak, wciąż trwają rozmowy z kilkoma ekipami filmowymi. Mam nadzieję, że prace niedługo ruszą. Podjąłem decyzję o zrobieniu „sklejki” zwrotek z 3 różnych tracków, m.in. z wspomnianego wyżej „Minimalizmu”, a także „Po Północy” i prawdopodobnie „Cierpliwości”.

Z jakimi artystami chciałbyś w przyszłości podjąć współpracę, kogo cenisz w polskiej muzyce?

Cenię bardzo wielu wykonawców i chętnie podjąłbym się wspólnego nagrania z każdym z nich. Każde tego typu doświadczenie wzbogaca. Kwestia tego czy kiedykolwiek pojawi się możliwość - czas pokaże. Jest wielu graczy ze starej szkoły, których płyty piętrzą mi się na stojaku, ale jest też kilka nowych głosów, których muzykę bardzo sobie cenię. Zobaczymy czy kiedyś coś z tego wyniknie.

Czy inspirujesz się jakimiś artystami z polski lub zagranicy przy tworzeniu własnej muzyki?

Raczej nie inspiruję się polskimi wykonawcami, wolę ich po prostu słuchać co i tak daje mi dużo radochy i satysfakcji, gdy widzę na jakim poziomie kształtuje się nasza rodzima scena. Zdecydowanie inspiruje mnie muzyka zza oceanu, ale jest jej tyle, że nie wystarczy dnia na wymienianie ich. Na szczęście Rowlf, z którym mieszkam obecnie we Wrocławiu jest istną biblioteką amerykańskiego rapu, także mam dostęp do setek artystów i ekip z USA, zarówno z mainstreamu jak i podziemia, do których dotarcie mogłoby mi zająć lata świetlne.

Następne pytanie dotyczy tego czym zajmujesz się na co dzień, co w Twoim życiu stanowi dużą rolę oprócz muzyki?

Staram się po prostu żyć, przetrwać, ciągnąc równocześnie studia i pracę. Nie jest to łatwe, ale skoro inni mogą to ja też. Czasu wolnego nie ma wiele, ale jeśli zdarzy się to wciągam jakieś dobre kino, które też może być doskonałym źródłem inspiracji albo śledzę wydarzenia ze świata sportów walki.

Czy masz zamiar wydać kolejny materiał w niedalekiej przyszłości i czy będzie się różnił klimatem od teraźniejszej twórczości?

Oczywiście, chcę! Przystąpiliśmy już nawet do pewnych „szkiców” z Rowlfem co do tego jak miałaby brzmieć następna kompilacja. Nie wiadomo jeszcze czy będzie to EP czy LP, ale na pewno będzie to wynik naszej ścisłej współpracy w myśl duetu MC/Producent. Chcemy bardziej rozwinąć skrzydła i „uspójnić” materiał. Mam nadzieję, że uda nam się to przed końcem tego roku. Klimatem będzie różnił się na pewno, bo tak jak napisałem, „Zła Odpowiedź” powstawała na przestrzeni długiego czasu, zmieniło się więc nieco nasze podejście do robienia muzyki.

Rozmawiał: Mateusz Kołbuc


Komentarze użytkowników (6)
1/2wybierz podstronę:  1 2 z 2 
RZEPA, 2012-02-20 11:09:29

Ja mam z kolei pytanie to szanownych, z pewnością wielce poważanych w żagańskim świecie krytyków. Otóż: Czy macie jakieś pasje, sukcesy, jakiekolwiek osiągnięcia  ?
Czy jesteście na tyle odważni, żeby zaprezentować publicznie siebie  ?

Siedzi bezmózg jeden z drugim i tylko patrzy komu ANONIMOWO dojebać.Zasrać, zaszczać i zarzygać bo to mają opanowane do perfekcji.

Łatwo jest wydać osąd, trudniej zrobić coś produktywnego.

Piona ENSA, a Gangsterzy klawiatury do budy (domku dla psa).

Rysiek, 2012-02-19 13:33:23

prawdziwy Gangster z Żagania, ponoc 2 razy byl postrzelony  :) raz kulką... - a w realu pizda na strzała

Mano, 2012-02-18 14:21:12

Spoko typo. Konkretny, widać że drażni dałnów z miasteczka, czyli jest ok  ;)

1/2wybierz podstronę:  1 2 z 2 


Dodaj swój komentarz:
autor komentarza
treść:

Pozostało znaków:   Napisałeś znaków:
kod z obrazka*
© Tworzenie stron Toruń
hip hop kemp, rap, ostry, wywiad, małpa, pezet, polski rap, molesta, beatbox, hip-hop, bboing, bboy, recenzja