hip hop kemp
mobilizacja.pl na youtube.com mobilizacja.pl na facebook.com

 

rozmowy

Zawodów na taką skalę w Polsce jeszcze nie było - rozmowa z BBoyem Thomazem

28 maja w Poznaniu rozstrzygnie się taneczna rywalizacja o pulę nagród 30.000 PLN, która w dwóch etapach trwała od września 2015 roku. Mowa o M1 Dance Battle. Na scenie będzie można zobaczyć konkurs choreografii i walki breakdance najlepszych ekip w kraju, a także koncerty raperów takich jak Małpa czy Donguralsko. Przy tej okazji poprosiliśmy jednego z organizatorów Bboya Thomaza o odpowiedź na kilka nurtujących nas pytań!

 

Mobilizacja: Przedsięwzięcia tego typu, na taką skalę w naszym kraju dotąd nie było. Skąd pomysł na zorganizowanie takiego projektu. Czy są kraje którymi się inspirowaliście?

BBoy Thomaz: Tak jest, zawodów na taką skalę w Polsce jeszcze nie było. Taneczna liga z konkretnymi nagrodami czyli nowatorski pomysł na naszym "podwórku", który zrzeszył ponad 500 tancerzy.
 
Pomysł na organizację ligi narodził się gdy głowiliśmy się jak stworzyć wydarzenie, które przyciągnie szersze grono publiczności. Inspirowaliśmy się rozgrywkami ligowymi piłki nożnej. Sam pomysł narodził się jakieś 3 lata temu.
 
Sposób prezentowania kultury tanecznej szerszemu gronu odbiorców wydaje się strzałem w dziesiątkę. Czujecie, że macie wpływ na kształtowanie wizerunku swojego środowiska?
 
Czujemy odpowiedzialność "hehe". Każde działanie związane z projektem przyczynia na rzecz budowania pozytywnego wizerunku środowiska tanecznego. Organizując wydarzenia zapraszaliśmy artystów i muzyków na najwyższym poziomie. Chcielibyśmy dorównywać poziomem do największych imprez na świecie równocześnie wyznaczając standard.
  
Pierwszy etap odbywał się w wyjątkowej oprawie teatrów i domów kultury. Świetny pomysł!
 
Dokładnie tak, miało to na celu złamanie stereotypowego postrzegania "breakingu", który kojarzy się mocno z kulturą ulicy. Chcieliśmy wynieść breaking i jego największe wartości na deski teatrów, tak aby kojarzył się z formą atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu.
 
Czy liczba uczestników was zaskoczyła czy raczej spodziewaliście się takiego rozkładu tancerzy?
 
Głównym założeniem było pobudzenie tancerzy do rozwoju. Dziś każdy kładzie nacisk na indywidualny rozwój a my chcielibyśmy wrócić do tych wcześniejszych wzorców gdzie "ekipa" była najważniejsza. Ilość ekip była zadowalająca tym na podkreślenie zasługuje fakt, że w zawodach uczestniczyły najlepsze ekipy z Polski.
 

W roli jurorów pojawili się m.in. YouYa, Freeze, Carro, Kaczorex, Bartazz, Ata, Temps, według jakiego klucza dobieraliście sędziów? 

Skład sędziowski był dobrany pod względem stażu, osiągnięć oraz autorytetu w danym stylu tanecznym.
 
Czy podczas tych 16 contesów przytrafiły Wam się niecodzienne sytuacje, czy coś szczególnie utkwiło Ci w pamięci?
 
Każda z imprez była inna. Różne przestrzenie wymuszały wyszukania nowych rozwiązań oraz ustawień wszystkich niezbędnych elementów. Najbardziej utkwiło nam w pamięci otwartość teatrów i domów kultury na tego typu działanie.
 
Jakie było podejście, taktyka samych tancerzy? Czy łączyli siły w kolaboracyjnych grupach, czy raczej stawiali się na parkiecie ze swoimi ekipami?
 
I tak i tak :).W breakingu pierwsze miejsca w rankingu przypadły na ekipy złączone z tancerzy z 2 lub więcej składów. Na kolejnych miejscach uplasowały się grupy w swoich stałych składach. W kategorii formacji natomiast przodowały grupy taneczne, które na co dzień ze sobą ćwiczą.
 

Jak tego rodzaju projekt w twojej opinii wpływa na rozwój rodzimej sceny tanecznej?

Liga taneczna była potrzebna na scenie w Polsce oraz mocno wpłynęła na rozwój tancerzy. Była motywacją do współdziałania oraz przestrzenią do zainspirowania siebie nawzajem.

28 maja Wielki Finał w Poznaniu, jakie atrakcje czekają na widzów i uczestników tego wydarzenia?
 
Sobota zapowiada się bardzo interesująco. Zaczynamy na parkingu m1 w Poznaniu koncertem Ryfy Ri, kolejno prezentować się będą Małpa, DonGuralEsko oraz Grubson. Występy grup tanecznych będą przedzielały poszczególne koncerty . Część finałowa zaplanowana jest na godz. 19.00. Nowością będzie przyszykowanie przez grupy breaking, show choreograficznego.
 
 
Rozmawiał: Tomek Gezela

Komentarze użytkowników (0)


Dodaj swój komentarz:
autor komentarza
treść:

Pozostało znaków:   Napisałeś znaków:
kod z obrazka*
© Tworzenie stron Toruń
hip hop kemp, rap, ostry, wywiad, małpa, pezet, polski rap, molesta, beatbox, hip-hop, bboing, bboy, recenzja