Była wokalistka The Fugees z jedynym koncertem w Katowicach

Dziś wieczorem odbędzie się prawdziwe święto fanów tej artystki.

Lauryn Hill to jedna z najbardziej popularnych amerykańskich piosenkarek soul / R&B. Była wokalistka nagradzanego zespołu The Fugees, jest autorką jednej z najlepszych płyt wszech czasów. Jej multiplatynowy album – “The Miseducation of Lauryn Hill” – lotem błyskawicy podbił serca słuchaczy, krytyków i listy przebojów.

Jak doszło do powstania legendarnego zespołu? W szkole średniej Lauryn poznała Prasa Michela, wówczas początkującego rapera i producenta o haitańskich korzeniach, który zaproponował jej stworzenie zespołu. W ostatecznym składzie znalazł się jeszcze Wyclef Jean, muzyk, prywatnie kuzyn Prasa, a później także życiowy partner Hill. Z tego zalążka miała się wkrótce narodzić grupa Fugees, która jak żadna inna potrafiła stworzyć gładką niczym mus mieszankę hip-hopu, karaibskich i afrykańskich rytmów, rocka i soulu.

Ich debiutancki album „Blunted on Reality” sprzedawał się słabo i nie zachwycił krytyków, ale zwrócił uwagę na Lauryn Hill. przełomem okazał się rok 1996, który przyniósł album „The Score”. Odkąd płyta wskoczyła na pierwsze miejsce listy przebojów Billboardu, nie schodziła z niego przez ponad pół roku. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedała się w sześciomilionowym nakładzie, a na świecie w ponad 17 mln egzemplarzy. Wisienką na torcie była nagroda Grammy dla najlepszego albumu w kategorii rap.

Kilka lat później magazyn „Rolling Stone” umieścił ją na liście 500 najlepszych albumów wszech czasów. To właśnie z „The Score” pochodzą dwa największe przeboje Fugees i, co ciekawe, żaden nie jest ich w pełni autorskim dziełem. W „Ready or Not” wykorzystali, zresztą bez zgody autorki, sampel piosenki „Boadicea” Enyi i refren z kawałka „Ready or Not Here I Come (Can’t Hide from Love)” zespołu The Delfonics. „Killing Me Softly” to z kolei kompozycja Charlesa Foxa z tekstem Normana Gimbela, nagrana po raz pierwszy przez Lori Lieberman.

Ale to wykonanie Fugees jest tym, które przetrwało próbę czasu i zdobyło dla nich kolejny złoty gramofon Grammy. Nim skończyła 21 lat, Lauryn Hill została milionerką.

Fugees nie byli gotowi na sukces, jaki osiągnęli. Burzliwy romans między Wyclefem Jeanem a Lauryn Hill i jej związek z Rohanem Marleyem, synem Boba Marleya, też raczej nie pomógł w utrzymaniu zdrowych relacji w grupie. W 1997 r. kapela się rozpadła, a jej członkowie zaczęli pracować nad solowymi projektami.

Rok 1997 był w życiu Lauryn Hill przełomowy jeszcze z dwóch powodów. W sierpniu urodził się Zion, jej pierworodny syn ze związku z Rohanem Marleyem, a pod koniec roku zaczęła nagrywać swoją pierwszą i, jak się okazało, na razie jedyną solową płytę studyjną.

„The Miseducation of Lauryn Hill” ukazała się w sierpniu następnego roku i z miejsca podbiła serca krytyków i fanów. To album osobisty, odzwierciedlenie codziennych problemów, z jakimi zmagają się kobiety. Hill śpiewa o swoich związkach, macierzyństwie, niesnaskach wewnątrz Fugees. Płyta jest surowa, jakby nieociosana i niedoskonała. Jest świadomym feministycznym manifestem.

Kiedy: 25.08.2019 (Niedziela)
Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Plac Sławika i Antalla 1, Katowice
Bilety od 200 zł w Biletomat.pl / Going.pl / Ticketmaster.pl
Bramy 17:00 / Start Koncertu 19:00


Zebrane na podstawie wyborcza.plKomentarze